úvod do reality

29.09.2011 23:41

Úvod do reality....

Je to pohoda pane jahoda.... seženete si velký statek na pěkným místě, sousedi nejblíže 100 metrů daleko, krásná krajinka, dobrá půda a ...... konec pozemků je tušit kdesi na prvním horizontu...

Pak dostanete nápad, že byste podnikali a o ty plody své práce byste se chtěli podělit. Pak vás osvítí paprsek laskavé evropské společné zemědělské politiky  a přikryjí vás ochranným štítem dotačních dobrot a zákusků. Bez dotací jste nekonkurenční a s dotacema zpitomělí a upsaní euroďáblu....

Takže se do vás začne navážet nejprve zemědělská agentura, potažmo Ministerstvo zemědělství, potom SZIF, jako ekologické zemědělce KEZ, když budete mít zvířata, tak se vám ozve centrální evidence z Hradíštka pod Medníkem se svými nekonečnými výpisy a chybníky..., Kvs - tedy Krajská veterinární správa, pak přijdou ochránci přírody, zdali zvířata netýráte, ev. s nimi neobcujete, když budete mít sad, tak přijdou z Okresní rostlinolékařské správy,  získáte kámoše na UKZUZU, pak přijde na řadu Svaz probio, který má v rodokmenu geny kardinála Richelie.....

Budete potřebovat vyplnit hlášení statistickému úřadu, jináč vás zatkne tajná policie, budete studovat po večerech nejnovější C a K inštrukce od bůhvíkteré inštituce, a až je budete mít nabiflované, přijde nové znění s prováděcími pokyny či vyhláškou neb nařízením vlády. Každičkej boží rok nadržení úředníci zplodí novelizaci, aby doložili nezbytnost svých postů.....

Nikdo ty předpisy nezná, pouze po vás to budou úředníci vyžadovat a sami při kontrole budou odříkávat paragrafy z otervřené příručky, jako kněz při hodině katechismu.

Jsou to vskutku chorovody úředníků, inženýrů, inženýrek a různých jiných a když při oplocení sadu zaklepou na vrata myslivci, že jste spáchali zločin vůči podzimní migraci zvěře, rozpláčete se.

Stalo se, že náhodou po té zabloudili k našim vratům  rozechvělí jehovisté hlásat příchod lepších zítřků a já s pěnou u huby hledal násadu od krumpáče, abych je láskyplně počastoval......chyběla už pouze unie homosexuálů s připomínkami ke kastraci beránků......

Ergo:nedělejte to, pokud budete chtít pracovat poctivě a v souladu se zákony. Těm, však nerozumí zhola nikdo a ministerstva chrlí další a nové brožury a inštrukce.

Nedělejte to, pokud chcete klid.

Myslím si, že je Ministerstvo zemědělství někým podplacené, aby zlikvidovali drobné chovatele, což se jim opravdu podařilo. Zmizely dědové a stařenky s ovečkama či kozama, páč na centrální  evidenci nešlo jinak odpovědět, než postoupením zvířat do klobás.

Svaz probio se skví na vrcholu pomyslného dortu se svojí jasnou a jiskrnou vizí papežštějšího a ekologičtějšího biosadu, pro jistotu vícekrát sekaného, než žádá ministerstvo, čímž se stane ze sadu monokultura trávy, jako na golfovém hřišti. Po ekologii nebo nedej bože biodiverzitě ani vidu, ani slechu. Zdravím jejich duševně aviatické metodiky..... neuvěřitelné, bizardní a krásně prolobované.....bohužel, pouze pro ostudu.Je zde řeč o špičce ledovce.

Dokud  bude o venkově rozhodovat duševně frigidní, morálně impotentní, kreativně zaostalý a odborně mdlý úředník evropské monarchie, pak nám nebude pomoci. Pokud k součtu přičteme česká specifika jako korupci, bezcharachternost a absenci rozlišovací schopnosti, budete mít pocit, že není kde brát.

Dosti nářků.....

SOBĚSTAČNOST...soběstačnost je naším cílem. Jasně, nescípnout na bídu, to taky, ale odstřihnout se co nejvíce od státu, aby z našich plodů práce měli hochštapleři co nejméně.

Co se týče nutričních hodnot, stačí 6 až 8 produktů, plodin, aby jste přežili.

Jsou to brambory, červená řepa, zelí, cibule, tykev hokkaido, mrkev, celer a koření. Z toho pak česnek,majoránka, bazalka, šalvěj a pár dalších.

Když k tomu máte pár slípek, kozu neb kravku a osejete kousek pole pohankou, máte fakt zaděláno na velký kus nezávislosti. Já osobně k tomu přičítám stroj na loupání pohanky, lis na tykvový olej, k tomu nějakou energetickou vizi, vlasní vodní hospodářství s rybníčkem, vlastní studnou, kus lesa.......

Dá se to, je to dřina, ale stojí to za to. Kolují různé filozofie od permakultury, přes vitariány, budhisty, rodové statky a nejrůznější farmaření, a nejšlakovitější cokoli.... my se upíráme k moudrosti a zkušenostem našich předků. Jsme tedy příslušníci selského stavu, bez jakýchkoli vyšších ambicí.

J.

 

Já to vidím stejně, i když jsem si ještě před pár lety nedovedla tenhle způsob života představit. Ale život míjí a člověk mění - názory, pohledy, potřeby... Spojila nás touha a potřeba odpoutat se nejen duševně, ale i fyzicky od konzumní společnosti. Duševně se nám to myslím podařilo dost rychle. Bohužel stále ještě potřebujeme peníze k realizaci našich plánů a tak pomyslné přestřižení pupeční šňůry od evropských dotací se zatím nekoná.

Ale abychom se představili i z jiné stránky.

Naše práce se nám stala velkým koněm. Máme velké plány a zatím - musím zaklepat - se nám je postupně daří realizovat. Snažíme se nejen vybudovat soběstačnou farmu, ale i utvářet a chránit krajinu kolem nás. Není nám lhostejné, jakou stravu jedí naše děti, jaký vzduch dýchají a jakou vodu pijí. Vážíme si práce našich předků, obdivujeme jejich moudrost, pracovitost a to s jakou pokorou a úctou ve vztahu k přírodě žili. 

Ono je velice jednoduché sednout do auta, zajet do nejbližšího supermarketu a nakoupit vše potřebné, ale i úplné blbosti. Jenže je to ve slevě, no nekupte to. Třeba párky za dvacku, ovoce z Jižní Ameriky, Afriky nebo Nového Zélandu, které aby vůbec přežilo musí být několikrát chemicky ošetřeno a ozařováno a to nepočítám chemické postřiky proti všemu, aby jablíčko bylo jedno jako druhé bez jediné skvrnky.           

Lidem, kterým záleží na jejich zdraví bychom rádi nabídli celou škálu produktů, o kterých budou vědět, že stoprocentně pocházejí z jejich okolí a jsou vypěstovány bez použití chemických ochranných prostředků a hnojiv. Zatím je vše ve stadiu čekání na úrodu a příprav, ale dá-li pan ministr na naše prosby, bude příští rok zelenina a snad už i trochu toho ovoce.

M.

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov a Selčina komůrka Farma:
Boršov 84
56921 Moravská Třebová

Selčina komůrka:
Boršov 67
569 21 Moravská Třebová
Selčina komůrka 736779094
danielovam@tiscali.cz,
www.facebook.com/selcinakomurka

Ekofarma 776715041