Naši lahváči

08.01.2012 21:06

Ne, nebojte se nebudu psát o pivních ani jiných lahvích. Lahváči, flaškáči či flašky je název pro kachny Indické běžce. Jejich vzpřímený postoj opravdu připomíná lahev.

Loni v létě jsem sháněla páreček lahváčů, ale asi bylo už pozdě a kačenky nebyly nebo byly moc drahé a tak jsem u jednoho chovatele koupila 2 brášky s tím, že jednoho za rok vyměním za kačenku. Dostlali jména Bob a Bobek.

Bydlení měli kluci nachystané u slepiček v hotelu. Prvních pár dní se nějak nemohli domluvit s kohoutem, ale pak kokrháč uznal, že jsou neškodní a slepičky že je nezajímají a dal jim pokoj. Běžci jsou neuvěřitelně plaší a dlouho si zvykají na nové prostředí. Ti naši si našli úkryt za kompostem pod lupením od dýní a tam přebývali celý den. Večer byla sranda je honit do kurníku, ale vždycky se mi to nakonec povedlo. Aklimatizace jim trvala celý měsíc. Teprve pak opusitili svůj úkryt a začali šmejdit po zahradě. Postupně si zvykli i samy chodit domů.

Na podzim jsem uviděla inzerát na prodej kačenek flaštiček a jako bonus k tomu další kačer. Takže teď máme kačery v mírné převaze. Bolek - to je ten třetí - si zpočátku svoje kačenky hlídal, ale teď to funguje bezvadně, až na drobné šarvátky. Uvidíme na jaře, až na kečery přijdou touhy. Nováčci se přizpůsobili daleko rychleji. Večer se všichni i se slepicemi uklidí sami do kurníku a já jen přijdu, přepočítám stav, popřeju dobrou noc a zavřu dveře.

Pozorovat běžce je lepší než telka. Jako jeden organizmus proplouvají zahradou, říkám tomu synchronizovaný běh. Milují vodu. Když je vypustím z kurníku, hned běží k nádrži s vodou nebo kaluži a proplachují si volátka, cachtají se a brebentí u toho jeden přes druhého.

Kačenky nám zatím nesnášejí, počkáme na jaro - kéž by nám vyseděli pár kačátek. Ale to je asi jen zbožné přání, ony prý na vejcích moc nesedí. Uvidíme.

Flaškáči jsou prý požírači slimáků. Já zatím nemám velkou zkušenost, protože sezonu Bob a Bobek proseděli za tím kompostem a pak už jich moc nebylo. Ale stále ryjí zobáčky v trávě a něco tam baští. Plzáci a hmyzáci jsou teď zalezlí, ale travička je v lednu krásně zelená. Lepší zimu si nemohli přát.

M.

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov a Selčina komůrka Farma:
Boršov 84
56921 Moravská Třebová

Selčina komůrka:
Boršov 67
569 21 Moravská Třebová
Selčina komůrka 736779094
danielovam@tiscali.cz,
www.facebook.com/selcinakomurka

Ekofarma 776715041