mlékárna

14.03.2013 20:46

Na počátku roku 2011 se nám podařilo koupit ikonu starého Boršova - mlékárnu. Jedná se první družstevní mlékárnu na Moravě, postavenou roku 1887.  Dle knihy Die österreichisch - ungarische Monarchie in Wort und Bild - Mähren und Schlesien, vydané roku 1897, zde bylo zpočátku zpracováváno 7320 metrických centů mléka ročně. Mléko pocházelo nejprve jen od sedláků z Boršova a Útěchova, později se přidalo ještě 12 dalších obcí a do I. světové války mlékárna zpracovávala 6000 litrů mléka denně. Máslo se vozilo až 400 km daleko do Karlsbadu, Marienbadu a Franzensbadu a bylo vyhlášeno svou vysokou kvalitou.

Budova nás "oslovila" napoprvé, nejen svou historií, architekturou ale hlavně duchem. Bohužel se do dnešních dnů dochovala už jen hlavní budova, kdysi to byl celý rozlehlý komplex, což jsme zjistili teprve nedávno na náhodou nalezené fotografii na internetu. Mlékárna totiž nesměla chybět na téměř žádné boršovské fotografii, byla to pýcha obce. Asi by se zakladatelé moc divili, jak vypadá jejich dílo dnes. Socialistický duch se nezapře. Zadní trakt byl celý zbourán a budova dostala "fešnou" šedivou omítku.

Mléko se v ní sice už pravděpodobně zpracovávat nebude, ale zahálet ji nenecháme. Jen to asi ještě nějaký pátek potrvá.

Rádi bychom vytvořili galerii fotografií této budovy, zatím máme jen pár kousků pouze z internetu ve špatném rozlišení. Proto bychom chtěli touto cestou poprosit každého, kdo má ve svém albu či počítači jakoukoli fotečku o její zapůjčení nebo zaslání na e-mail.

Schválně posuďte sami. Nebyla to krása?

    

 

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov Boršov 84
Moravská Třebová
56921
Selčina komůrka 736779094
Ekofarma 776715041