Jaro je tu!?

12.03.2013 08:54

Zima je pro sedláka časem "odpočinku", nabírání nových sil, bilancování roku předešlého a plánování nového. Síly se nahromadily, tělo si odpočinulo a již netrpělivě očekává příchod jara. Částečně máme již zaseto ve skleníku a za okny. S prvním pěkným počasím minulý týden jsme už "museli" ven. Jarda nastartoval Dong Fenga s rotavátorem a zahrádka byla za dopoledne přichystaná, jen zaset. Ne, ještě ne. Rotavátorovat se bude ještě jednou, pak rozdělit záhony. Začaly rašit jarní kytičky, česnek, pažitka, kudrnka a zimní cibule. Ostříhala jsem jabloně a hrušně - teda ještě mi zvývá asi 6 řad. Ale to je za dopoledne hotové. Taky jsme ještě rozšířili plochu zahrádky a chceme zasadit topinambury. Máme objednány nějaké doprovodné dřeviny do sadu a založené javory a vrby přichystané na výsadbu. Ostříháme vrby a pokusíme se z nich něco uplést. Jaro přišlo i na zvířátka, v dubnu nám začne bahnění, kačeři, houser a krocani se můžou zbláznit. Taky jsme zrekonstruovali malý byt na mlékárně a budeme ho pravděpodobně na léto pronajímat.

Když se ohlédneme zpět do loňského roku, myslím, že můžeme zodpovědně konstatovat, že jsme se neflákali. I když to mnohdy není vidět, alespoň pro nás, kolikrát to svádí k mírnému zoufalství, že ještě to či ono není hotové. I přes to, že jsme měli zdravotně celkem složitý rok, máme nový sklad na ovoce a zeleninu, Jarda má novou dílnu, na mlékárně jsme prováděli nějaké bourací práce, úvoz jsme prosvětlili, zahrádku zvětšili, studnu dokončili a k tomu běžné každodenní/každoroční hemžení.

I když dnešní počasí jaro nepřipomíná ani ve snu, zase chumelí a je vlezlá zima, sundala jsem konečně z vrat zimní výzdobu a musím vytvořit něco jarního. Zima se snad naposledy vybouří a pak to konečně vypukne. Já už chci veeeen!

M.

 

19.3.

Uplynul týden, je Josefa a venku snad půl metru sněhu. Jsem to s tou chválou jara trochu přehnala. Podle pranostiky Josef vyhání zimu plnou silou, tak uvidíme, jestli je tohle poslední úder. Mezitím jsme ostříhali vrbu, děti mi s velkou ochotou včera pomohly s tříděním a stříháním proutků a začala jsem plést košík. Vzhledem k tomu, že je to můj teprve druhý kousek myslím, že to nedopadlo nejhůř - vypadá trošku jako by tančil, ale slepicím snad nebude vadit s čím jdu pro vajíčka.

 

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov Boršov 84
Moravská Třebová
56921
736779094