předení a tkaní

Ke zpracování vlny jsem se dostala až po pár letech chovu oveček. Trochu jsem se začala stydět, že s vlnou nic nedělám a čím dál víc mě hlodal červík. Začala jsem vyhledávat na internetu a studovat teorii. Mimo jiné jsem se dostala i na úžasný blog Vlaďky Cepákové, která své zkušenosti se zpracováním vlny a tkaním nezištně sdílí. Tímto jí nesmírně děkuji.

Přišlo na věc a já si objednala svoje první náčiní - vřetánko, česací hřebeny, kartáče (krample) a začala zkoušet. Přijela kamarádka Hanka, která má s vlnou bohaté zkušenosti a zpracovává vlnu z našich oveček a naučila mě, jak správně používat vřetánko. A už jsem v tom jela. Řeknu Vám, je to silně návykové. K narozeninám jsem dostala dva stařičké kolovrátky a jeden ještě časem přikoupila. Jsou to staříci, mají své vrtochy, ale na dvou z nich se, po různých úpravách a mnoha a mnoha hodinách a zničené vlně, dá příst dobře.

Vlnu zpracovávám od počátku (tedy nestříhám - to dělají střihači), vyperu, rozvolním, vyčešu, upředu, zkouším i přírodní barvení. Je to časově i fyzicky náročný proces, proto jsou výrobky z takto ručně zpracované vlny cenově náročnější.

Osud tomu chtěl a v momentě, kdy jsem začala okukovat i tkaní mi přihrál starý tkalcovský stav z půdy jednoho známého a k tomu spoustu dalších, pro tkadlenky a přadlenky potřebných, věcí. Následoval kurz ve tkalcovském muzeu v Trutnově a k vánocům jsem si nadělila nový 8-listý stav, na kterém se dají dělat kouzla a čáry.

Jak mám chvilku usedám buď k vlně nebo ke stavu. Výtvorů pomalu přibývá a tak je nabízím k prodeji (najdete je v záložce Prodej - Selčina dílnička. To, co právě tvořím najdete na facebooku.

Portfolio výrobků najdete ve fotogalerii

Vítejte v mém vlněném světě :-).

.

 

 

kluci střihači - Karel a Lukáš

 

letní praní vlny                                                                                                                 

....a sušení

vlevo dole surová vypraná vlna, vpravo od ní rozvolněná, na hřebenu částečně

učesaná, vlevo nahoře ruličky vyčesaného rouna a vpravo výsledná příze dvojnitka

upgradovaný stařík - má lněné vřeteno, proto se na něm dá příst pouze tenká nit

tkalcovský stav a druhý kolovrátkový stařeček

technika sommer-winter                                                                                                 

technika swedish lace

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov Boršov 84
Moravská Třebová
56921
736779094