V roce 2010 jsme vysázeli ovocný sad o rozloze 10 ha. Pěstujeme slivoně - odrůdy Top Taste, Gabrovská, Jojo, Presenta, jablka - Rubín, Rubinola, Angold, Goldstar a Topaz, hrušky - Williamsova, Dicolor, Boscova, Bohemika, Charneuská. Jako doplňkový sortiment jsme vysázeli třešně, višně, muchovníky, rakytníky, arónie, růži dužnoplodou a další. S ohledem na organické hospodaření jsme volili odrůdy rezistentní nebo odolné vůči chorobám, vhodné pro takový způsob hospodaření.

Starý sad, který nám Město nabídlo do pronájmu nám otevřel další možnosti. Nachází se na úpatí Hřebečského masivu. Je otevřen do krajiny od východu k jihu, západní a severní stranu ohraničuje les. Sad byl dlouhá léta neudržován a hojně využíván občany (kterým zřejmě uniklo, že již všechno není všech) především v podzimních měsících ke sběru ovoce na pálení.

Odrůdová skladba je pestrá, především u jabloní. Jsou zde stromy v plné síle, i když některé mohou být, dle odhadu pana profesora Řezníčka, staré i 70 let. K identifikaci těchto starých odrůd jsme požádali již zmíněného pana profesora Vojtěcha Řezníčka - ovocnářskou legendu Mendlovy univerzity. Tímto mu ještě jednou děkujeme za jeho čas a cenné rady. Seznamy starých i nových odrůd budeme postupně doplňovat o popis a fotografie.

Ovoce je určeno převážně k přímému prodeji. V malé míře jsme začali i finalizovat a tak u nás můžete zakoupit povidla, mošty, sušené ovoce a další Dobroty.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Ekofarma Boršov Boršov 84
Moravská Třebová
56921
Selčina komůrka 736779094
Ekofarma 776715041